The 919P-050-26 General Purpose Thermopile Sensor measures laser power up to 50 W. Intermittently, it can handle up to 150 watts for 1.5 minutes or 100 watts for 2.2 minutes. It's BB absorber type is spectrally flat and covers the wavelength range 190 nm to 11 µm. It has an active diameter of 26 mm and can measure power from 40 mW to 50 W and single shot energy from 20 mJ to 100 J. It has a 1/4-20 tapped hole for post or plate mounting and includes a 2.25 inch long 1/2 inch diameter post with a 1/4-20 tapped hole on both ends.
Resources & Downloads
3D Product Models
Technical Notes
2D Product Drawings
919P-050-26(91.8 kB, PDF)
Literature
919P Detector Datasheet(1.5 MB, PDF)
Other
Related Products
Accessories
| Compare | Description | Drawings, CAD & Specs | Avail. | Price | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
 | 919P-26FAFiber Adapter Mounting Ring, 919P Series with 26 mm Active Diameter | 3 Weeks | ||||