The RV350BPP High Torque Rotation Stage provides high-precision angular positioning accuracy combined with high load capacity. This 350 mm diameter stage features a Mini-step drive enabling high angular speed motions up to 20°/s. All RV stages are constructed of tool steel, with rotation accuracy ensured by ground bearing surfaces. A double row of preloaded bearings allows for high off-center loads in a reduced footprint. The single monolithic design offers improved stiffness without compromising dynamic performance. Precise rotation is ensured by a precision ground and hardened worm gear. A rotary encoder mounted on the worm gear shaft provides 0.001° position feedback resolution.
Full-Step and Mini-Step Stepper Motors
Vacuum Compatible Versions
Resources & Downloads
3D Product Models
Technical Notes
ESP301 and High Friction Stepper Motor Stages(103.9 kB, PDF)
2D Product Drawings
RV350BPP & CC(451.4 kB, PDF)
Related Products
Compatible Controllers
| Compare | Description | Drawings, CAD & Specs | Avail. | Price | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
 | esp30x-3-axis-dc-and-stepper-motion-controllerESP302 3-Axis DC and Stepper Motion Controller |
Notes:
- Requires XPS-DRV01 driver module.
- Requires XPS-DRV01 driver module. Plug to slots other than slot 1.
Accessories
|---|---|---|---|---|---|---|
 | M-FK-BLXL-Allen Wrench Set, Sizes: 1.5, 2, 2.5, 3, 4, 5, 6, 8, 10 mm, Metric | In Stock FREE 2-day shipping on thousands of products on Newport.com Learn More | ||||
 | MMCABLE-REGInline Regulator, 5 VDC, for MMCABLEs 5 m or longer | In Stock |
Similar
 | RV350CCHLMotorized Rotation Stage, 350 mm, High-Torque DC Drive |