The 919P-250-35 Fan Cooled Thermopile Sensor is a general purpose thermal sensor measuring optical power up to 250 W. It's BB type absorber is spectrally flat and covers the wavelength range 190 nm to 11 µm. It has an active diameter of 35 mm and can measure continuous optical power from 150 mW to 250 W and single shot energy from 50 mJ to 300 J. It has a 1/4-20 tapped hole for post or plate mounting and includes a 2.25 inch long 1/2 inch diameter post with a 1/4-20 tapped hole on both ends.
Resources & Downloads
3D Product Models
Technical Notes
2D Product Drawings
919P-250-35(110 kB, PDF)
Literature
919P Detector Datasheet(1.5 MB, PDF)
Other
Related Products
Accessories
| Compare | Description | Drawings, CAD & Specs | Avail. | Price | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
 | 919P-35FAFiber Adapter Mounting Ring, 919P Series with 35 mm Active Diameter | 5 Weeks | ||||