The IDL165-200LM Industrial Grade Linear Motor Stage offers a 200 mm travel range with, 50 nm minimum incremental motion and a 2000 mm/s top speed. This robust 165 mm wide industrial-grade linear stage is designed specifically for laser material processing applications requiring high precision, high throughput and high reliability. The high-efficiency, non-contact, ironless linear motor offers fast motion and speed stability and a 450 N load capacity. Additional industrial environment features include a hard top cover, flexible side bands and air purge.
The
Industrial-Level Build and Performance
Easy Direct Mounting of XY Stack Configurations
IDL stages feature both imperial and metric mounting hole patterns allowing for flexible mounting.
Individual Stage Metrology Report is Included
Resources & Downloads
3D Product Models
Literature
2D Product Drawings
IDL165-200LM(156.9 kB, PDF)
Manuals
IDL165-LM User's Manual.pdf(2.4 MB, PDF)
Related Products
Compatible Controllers and Drivers
| Compare | Description | Drawings, CAD & Specs | Avail. | Price | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
IDL Related Products
|---|---|---|---|---|---|---|
 | IDL280-Z20Motorized Vertical Stage, Industrial Grade, 20 mm Travel | In Stock | ||||
 | IDL165-150BLMotorized Linear Stage, Industrial, Brushless DC Motor, 150 mm Travel, M6 |