CONEX-TRB12CC is a compact DC servo actuator integrated with a CONEX-CC controller that provides 12 mm travel in a slim, 16 mm diameter housing, and is recommended for motorizing 561 series linear stages, and 481 and RS65 rotation stages. TRB actuators can replace micrometers which are used a wide variety of linear stages, mirror mounts, and OEM applications.
TRB DC Servo Actuators
Compact DC Servo Motion Controller
Out-of-the-box PC Control
Simple Programming with Extensive Language Options
Resources & Downloads
3D Product Models
Manuals
Application Notes
Software
CONEX-CC_Installer_Win10(5.8 MB, ZIP) CONEX-CC GUI USB Driver(6.3 MB, ZIP)
2D Product Drawings
CONEX-TRB12CC(486.4 kB, PDF)
Literature
TRB Data Sheet.pdf(1.4 MB, PDF) CONEX Datasheet(4.2 MB, PDF)
Related Products
Similar
| Compare | Description | Drawings, CAD & Specs | Avail. | Price | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
 | CONEX-TRA12CCLinear Actuator, DC Servo, 12 mm Travel, TRA12CC and CONEX-CC Controller | In Stock | ||||
 | CONEX-PSD9Optical Beam Position Detector, 9-mm sensor | In Stock | ||||
 | CONEX-TRA6CCLinear Actuator, DC Servo, 6 mm Travel, TRA6CC and CONEX-CC Controller | 3 Weeks | ||||
 | TRA25CCMotorized Actuator, Miniature, 25 mm Travel, DC Servo Motor | In Stock FREE 2-day shipping on thousands of products on Newport.com Learn More | ||||
Accessories
|---|---|---|---|---|---|---|
 | CONEX-BPBase Plate, Mounts Multiple CONEX™ Controllers | In Stock | ||||
 | CONEX-PS1Power Supply, 24 VDC, CONEX™ Motion Controllers | In Stock | ||||
 | CONEX-PS-CB2Power Chain Cable, 100 mm Length, CONEX™ | In Stock FREE 2-day shipping on thousands of products on Newport.com Learn More |
Notes:
- Power Supply sold separately.
- A CONEX-PS-CB is included in each CONEX-CC product. Purchase more as needed.
Frequently Purchased Together
 | CONEX-PSPower Supply, 24 VDC, CONEX™ Motion Controllers | In Stock | ||||
 | GON40-LGoniometric Stage, Lower, ±5°, 1.57 x 1.57 x 0.79 in., 6-32 & 1/4-20 | In Stock FREE 2-day shipping on thousands of products on Newport.com Learn More | ||||
 | M-562F-XYZFiber Alignment Stage, ULTRAlign, Right-Handed, 13 mm XYZ, M4 and M6 | 4 Weeks FREE 2-day shipping on thousands of products on Newport.com Learn More | ||||
 | CONEX-TRB25CCLinear Actuator, DC Servo, 25 mm Travel, TRB25CC and CONEX-CC Controller | In Stock FREE 2-day shipping on thousands of products on Newport.com Learn More | ||||
 | SM-13Vernier Micrometer, 13 mm Travel, 9 lb. Load Capacity, 50.8 TPI | In Stock FREE 2-day shipping on thousands of products on Newport.com Learn More | ||||
 | M-562F-XYZ-LHFiber Alignment Stage, ULTRAlign, Left-Handed, 13 mm XYZ, M4 and M6 | 2 Weeks FREE 2-day shipping on thousands of products on Newport.com Learn More | ||||
 | M-436Manual Linear Stage, Crossed-Roller Bearings, 50.8 mm Travel, M6 | In Stock FREE 2-day shipping on thousands of products on Newport.com Learn More | ||||
 | CONEX-TRB12CCLinear Actuator, DC Servo, 12 mm Travel, TRB12CC and CONEX-CC Controller | In Stock FREE 2-day shipping on thousands of products on Newport.com Learn More | ||||
 | 561D-XYZFiber Alignment Stage, ULTRAlign, Right-Handed, 6 mm XZ 13 mm Y Travel, 8-32 | FREE 2-day shipping on thousands of products on Newport.com Learn More | ||||