The SA2-06X18-D Solid Aluminum Optical Breadboard is a 6 x 18 inch by 0.5 inch thick solid aluminum plate perfect for all kinds of non-critical applications where higher performance and higher priced breadboards are simply not necessary. It features double density hole pattern to accommodate the ever growing need to mount components more closely together to save space for compact applications.
Resources & Downloads
Other
SA2-06X18-D RoHS Certificate(275.1 kB, PDF)
Related Products
Accessories
| Compare | Description | Drawings, CAD & Specs | Avail. | Price | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
 | SA2-FT-70Vibration Isolation Mounting Foot, Sorbothane, 70 Durometer, 1/4-20 | In Stock | ||||
 | SA2-HNDLHandles, Optical Breadboard, 2 Piece Set, SA2 Series | In Stock |
Similar
|---|---|---|---|---|---|---|
 | SA2-06X18Optical Breadboard Plate, Solid Aluminum, 6 x 18 in., 1 in. 1/4-20 Grid | 3 Weeks FREE 2-day shipping on thousands of products on Newport.com Learn More |