The F-PD-22-H-DIL Fiber-Optic Linear Balanced Photoreceiver with a configurable bandwidth up to 22 GHz is hermetically sealed for component qualification standards. In a 14-pin mini-DIL package, F-PD-22-DIL intigrates a dual balanced PIN photodiode (PD) array on a single chip and a linear Trans-Impedance Amplifier (TIA). It can be operated in either Manual Gain Control (MGC) mode or Automatic Gain Control (AGC) mode. Featuring differential conversion gain of 1500 V/W, an imbalanced response of less than 0.5 dB and a differential output voltage swing of up to 1200 mVpp, F-PD-22-H-DIL is the ideal reciever solution for the DQPSK operating up to 45 Gbit/s or for low noise analog heterodyne detection. Excellent electrical and optical phas propagation is achieved by a total skew of lower than 5 ps between the balanced signal paths.
All New Hermetically Sealed Photoreceivers
photoreceiver with a configurable bandwidth up to 22 GHz.
Ideal for OEM Applications
The F-PD-30-A-H-FCA contains a surface coupled coplanar waveguide PIN photodiode and a linear transimpedance amplifier within a hermetically sealed 14-pin butterfly package. The F-PD-22-H-DIL series is a linear balanced photoreceiver with aconfigurable bandwidth up to 22 GHz, packaged in a 14-pin mini-DIL package. As both the butterfly and the mini-DIL are widely used in industry, they are ideal for OEM applications.
Balanced Receiver up to 22 GHz
The F-PD-22-H-DIL integrates a dual balanced PIN-photodiode (PD) array on a single chip and a linear Trans-Impedance Amplifier (TIA). It can be operated in either Manual Gain Control (MGC) mode or Automatic Gain Control (AGC) mode. Featuring differential conversion gain of 1500 V/W, an imbalanced response of less than 0.5 dB and a differential output voltage swing of up to 1200 mVpp, F-PD-22-H-DIL is the idea receiver solution for DQPSK operating up to 45 Gbit/s or for low noise analog heterodyne detection.
Related Products
Similar
| Compare | Description | Drawings, CAD & Specs | Avail. | Price | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
 | F-PD-30-A-H-FCAFiber-Optic Receiver, Butterfly Package, InGaAS, 30 GHz, FC/APC | In Stock | ||||
 | 1617-AC-FCBalanced Fiber-Optic Receiver, InGaAs, 900-1700 nm, 800 MHz, FC Connector | In Stock FREE 2-day shipping on thousands of products on Newport.com Learn More | ||||
 | 1607-AC-FCBalanced Fiber-Optic Receiver, Silicon, 320-1000 nm, 650 MHz, FC Connector | In Stock |
Similar
|---|---|---|---|---|---|---|
 | 818-BB-35High Speed Photodetector, 1000-1650 nm Battery Biased InGaAs Detector, 15 GHz | FREE 2-day shipping on thousands of products on Newport.com Learn More | ||||
 | 818-BB-45FFiber-Optic Detector, 500-890 nm Battery Biased GaAs Detector, 12.5 GHz, FC/UPC | 1 Week |