The VIS-SCS-30 side mounted shelf provides a safe and organized place to locate a desktop computer chassis. This shelf attaches to the Vision IsoStation frame to raise the computer chassis several inches off the floor to protect it from accidental spills and contamination. This shelf is compatible with 30” depth Vision IsoStations, both English and Metric.
Resources & Downloads
3D Product Models
Literature
Vision IsoStation Brochure(1.8 MB, PDF)
Other
VIS-SCS-30 RoHS Certificate(278.9 kB, PDF)
2D Product Drawings
VIS-SCS.PDF(13.8 kB, PDF)
Related Products
Frequently Purchased Together
| Compare | Description | Drawings, CAD & Specs | Avail. | Price | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
 | VIS3048-PG4-325AOptical Workstation, 30 x 48 x 4.3 in. PG Breadboard, I-325 Isolators | 4 Weeks | ||||
 | VIS-LS-KBMKeyboard Monitor Mounting Kit, No Hip Guard Required | 2 Weeks | ||||
 | ACWSAir Compressor, Low Noise, 1.0 Liter Capacity, 110 VAC | In Stock | ||||
 | ACWS-02Air Compressor, Low Noise, 1.0 Liter Capacity, 220 VAC | In Stock | ||||
 | OHS-VIS-48Overhead Shelf, Vision IsoStation, 48 in. Length | |||||