The AJS127-02H Adjustment Screw has precision rolled threads for exceptionally smooth adjustment and higher sensitivity than standard micrometers. The AJS127-02H offers 0.25 inch (6.35 mm) precision travel obtained with hex-head adjustment, ideal for use with Newport optical mounts, stages, and most micrometer-compatible components. With sub-micron sensitivity, they are a cost-effective alternative to micrometers where position readout is not required.
TPI for Every Application
Patented Non-influencing Locks
Our patented thread-pitch lock secures the adjustment screw from turning by simply tightening a setscrew. Engaging or disengaging the thread-pitch lock, now standard, won't influence the screw position. Versions with knobs have the lock screw on the side, while hex versions have the lock screw conveniently located on the end next to the drive screw. A single wrench is used for both adjustment and locking. Non-locking, 12.7 mm travel versions are also available for use in optical mounts.
Resources & Downloads
Other
AJS127-02H RoHS Certificate(0, PDF) REACH Supplier Statement - AJS Screws(211.4 kB, PDF)
Related Products
Frequently Purchased Together
| Compare | Description | Drawings, CAD & Specs | Avail. | Price | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
 | AJS8-100-02HHex Adjustment Screw, Miniature, 100 TPI, 6.35 mm Travel, Side Lock | In Stock FREE 2-day shipping on thousands of products on Newport.com Learn More | ||||
 | HR-6Micrometer Head, High Resolution, 0.5 µm Sensitivity, 6 mm Travel | 1 Week FREE 2-day shipping on thousands of products on Newport.com Learn More | ||||
 | 8301NFPicomotor Piezo Linear Actuator, 0.5 in. Travel, 30 nm Resolution, 9.5 mm Shank | In Stock FREE 2-day shipping on thousands of products on Newport.com Learn More | ||||