These SP-0.125-S-10 Miniature Optical Pedestal Spacers have a 0.125 in. thickness and a 1/2 in. diameter. With these super-slim spacers, getting SP or SP-Z optical posts closer to your exact optical height without sacrificing stability is now possible. Made from Stainless Steel these spacers have a 8-32 clearance hole and are sold in bags of 10.
Resources & Downloads
Other
SP-0.125-S-10 RoHS Certificate(279 kB, PDF) SP-0-125-S-10_RoHS2021.pdf(685.1 kB, PDF)
Related Products
Frequently Purchased Together
| Compare | Description | Drawings, CAD & Specs | Avail. | Price | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
 | SP-0.25-S-10Pedestal Spacer Pack, 1/4 in., 0.5 in. Diameter, 8-32 (M4) CLR, Qty 10 | In Stock FREE 2-day shipping on thousands of products on Newport.com Learn More | ||||
 | SP-0.063-S-10Pedestal Spacer Pack, 1/16 in., 0.5 in. Diameter, 8-32 (M4) CLR, Qty 10 | In Stock FREE 2-day shipping on thousands of products on Newport.com Learn More | ||||
 | SP-0.031-S-10Pedestal Spacer Pack, 1/32 in., 0.5 in. Diameter, 8-32 (M4) CLR, Qty 10 | In Stock FREE 2-day shipping on thousands of products on Newport.com Learn More | ||||
 | SP-FClamping Fork, 0.5 in. Optical Pedestals, 1/4-20(M6) Slot | In Stock FREE 2-day shipping on thousands of products on Newport.com Learn More |
Similar
|---|---|---|---|---|---|---|
 | PS-0.125Pedestal Spacer, 0.125 in. Thick, 1 in. Diameter Posts, 8-32 (M4) CLR | In Stock FREE 2-day shipping on thousands of products on Newport.com Learn More | ||||
 | SR-0.125-SPedestal Pillar Spacer, 0.125 in. Thick, 1.5 in. Diameter, 1/4-20 CLR | In Stock FREE 2-day shipping on thousands of products on Newport.com Learn More | ||||
Compatible
 | SP-4ZOptical Pedestal, Magnetic Base, 4.0 in. Height, 0.5 in. Diameter, 8-32 | In Stock FREE 2-day shipping on thousands of products on Newport.com Learn More | ||||
 | SP-2ZOptical Pedestal, Magnetic Base, 2.0 in. Height, 0.5 in. Diameter, 8-32 | In Stock | ||||
 | SP-1ZOptical Pedestal, Magnetic Base, 1.0 in. Height, 0.5 in. Diameter, 8-32 | In Stock | ||||
 | SP-1.5ZOptical Pedestal, Magnetic Base, 1.5 in. Height, 0.5 in. Diameter, 8-32 | In Stock FREE 2-day shipping on thousands of products on Newport.com Learn More | ||||
 | SP-3ZOptical Pedestal, Magnetic Base, 3.0 in. Height, 0.5 in. Diameter, 8-32 | In Stock |