The IDL560-600LM Industrial Grade Linear Motor Stage offers a 600 mm travel range with, 50 nm minimum incremental motion and a 2000 mm/s top speed. This robust 560 mm wide industrial-grade linear stage is designed specifically for laser material processing applications requiring high precision, high throughput and high reliability. The high-efficiency, non-contact, ironless linear motor offers fast motion and speed stability and a 2000 N load capacity. Additional industrial environment features include a hard top cover, flexible side bands and air purge.
2D Product Drawings
IDL560-600LM(196 kB, PDF)
|---|---|---|---|---|---|---|
 | IDL280-500LMMotorized Linear Stage, Industrial, Linear Motor, 500 mm Travel, 280 mm | |||||
 | IDL225-600LMMotorized Linear Stage, Industrial, Linear Motor, 600 mm Travel, 225 mm | 10 Weeks | ||||
 | IDL280-600LMMotorized Linear Stage, Industrial, Linear Motor, 600 mm Travel, 280 mm |