The IDL280-1200LM Industrial Grade Linear Motor Stage offers a 1200 mm travel range with, 50 nm minimum incremental motion and a 2000 mm/s top speed. This robust 280 mm wide industrial-grade linear stage is designed specifically for laser material processing applications requiring high precision, high throughput and high reliability. The high-efficiency, non-contact, ironless linear motor offers fast motion and speed stability and a 1500 N load capacity. Additional industrial environment features include a hard top cover, flexible side bands and air purge.