The IDL225-400LM Industrial Grade Linear Motor Stage offers a 400 mm travel range with, 50 nm minimum incremental motion and a 2000 mm/s top speed. This robust 225 mm wide industrial-grade linear stage is designed specifically for laser material processing applications requiring high precision, high throughput and high reliability. The high-efficiency, non-contact, ironless linear motor offers fast motion and speed stability and a 1000 N load capacity. Additional industrial environment features include a hard top cover, flexible side bands and air purge.
The
Industrial-Level Build and Performance
Easy Direct Mounting of XY Stack Configurations
IDL stages feature both imperial and metric mounting hole patterns allowing for flexible mounting.
Individual Stage Metrology Report is Included
Resources & Downloads
3D Product Models
Literature
2D Product Drawings
IDL225-400LM(171.4 kB, PDF)
Technical Notes
Methods to Determine Optimized Scaling Acceleration(3.4 MB, PDF)
Manuals
IDL225-LM User's Manual.pdf(2.1 MB, PDF)
Related Products
Compatible Controllers and Drivers
| Compare | Description | Drawings, CAD & Specs | Avail. | Price | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
 | XPS-EDBLHigh-power, 3-Phase, Sinusoidal DC Brushless Motor Driver | In Stock |
Similar Stages
|---|---|---|---|---|---|---|
 | IDL225-500LMMotorized Linear Stage, Industrial, Linear Motor, 500 mm Travel, 225 mm | |||||
 | IDL225-300LMMotorized Linear Stage, Industrial, Linear Motor, 300 mm Travel, 225 mm | |||||
 | IDL280-400LMMotorized Linear Stage, Industrial, Linear Motor, 400 mm Travel, 280 mm | In Stock |