The CSX200AR.16 Plano-Convex Cylindrical Lens is a 650 to 1000 nm anti-reflection coated, fused silica, plano-convex cylindrical lens with a 2 inch (50.8 mm) length, a 2 inch (50.8 mm) width and an effective focal length of 200 mm. It is designed to meet the demanding requirements of laser electro-optic applications. Newport's UV grade fused silica precision cylindrical lenses are polished to tight tolerances to ensure minimum wavefront distortion. UV grade fused silica will not fluoresce under UV light and is resistant to radiation. And for high-energy applications, the extreme purity of fused silica eliminates microscopic defect sites that could lead to laser damage.
Resources & Downloads
3D Product Models
Other
CSX200AR.16 RoHS Certificate(703.3 kB, PDF) AR.16 Raw Data.xlsx(100.4 kB, XLSX)
2D Product Drawings
PLANOCO1 VEX-S(89.6 kB, PDF)
Related Products
Compatible
| Compare | Description | Drawings, CAD & Specs | Avail. | Price | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
 | CYM-2RCylindrical Lens Mount, Adjustable, 50.8 mm Max, +/- 5 Deg., 2 arcs sec | 2 Weeks FREE 2-day shipping on thousands of products on Newport.com Learn More |